Fiap säännöt ja hiukan muutosta omiin suunnitelmiin

FIAP näyttelykuvaamisen säännöt muuttuvat 1.1.2026 alkaen. Suuri muutos itselle on se, ettei enään vaadita ns. printtihyväksyntöjä. Ja myös se että alkuun tulee ns. noviisiarvo eli NFIAP. Tämä tarkoittaa itsellä sitä, että siirrän tavoitetta arvonimestä vuodella eteenpäin. Ja myös sitä, että panostan siihen arvonimeen yhä enemmän ns. oman näköisillä kuvilla.

Kuten aiemmassa postauksessani mainitsin, niin näyttelykuvaamisen säännöt muuttuvat 1.1.2026. Sieltä poistuu ns. printtihyväksynnät. Ne on olleet minun hidaste, koska printtien tekeminen, postaaminen jne. on hankalaa ja osin myös kallista.

Muutoin hyväksynnät muuttuvat seuraavan taulukon mukaiseksi:

Tuolta listasta voisi lähteä pohtimaan miten realistinen tavoite vähintäin tuon NFIAP- arvon saaminen olisi. Eli lähdetään liikkeelle ns. hyväksynnöistä. Eli ne ovat tuomariston hyväksymiä kuvia kuvia näyttelyihin.

Eli NFIAP- arvonimi on hyväksyntöjen suhteen kolmen päässä. AFIAP- arvonimestä nyt sitten puuttuukkin 53. Vanhoilla säännöillä sieltä puuttuisi 18 hyväksyntää.

Entä sitten maiden suhteen. Niitähän tarvitaan NFIAP- arvonimessä 5 ja AFIAP-arvonimessä 15.

Maiden suhteen NFIAP- arvonimen vaatimukset täyttyvät eli niitä on kolme enemmän kuin vaaditaan. AFIAPin suhteen maita vaaditaan vielä yhdeksän lisää. Eli pitää hiukan etsiä uusia maita, joista yrittää löytää hyväksyntöjä.

Entä sitten tuo töiden määrä. NFIAPissa niitä pitää olla kymmenen ja AFIAPissa 20 kappaletta. Miltä minulla näyttää tällä hetkellä.

Viimeinen haaste on ns. viiden kuvan sarja, joilla pitää hyväksyntöjä seuraavan ohjeen mukaisesti. Viisi kuvaa, jotka on hyväksyntöjä kolmessa eri maassa ja jokaisella kuvalla kaksi eri hyväksyntää.

Tällä hetkellä minulla on neljä eri kuvaa, joilla kaikilla on kaksi eri hyväksyntää. Eli olen NFIAPin arvonimen osalta yhden kuvan päässä tästä ehdosta. AFIAPin osalta on hiukan enemmän työsarkaa.

Eli jos saan kolme hyväksyntää ja yhden kahden hyväksynnän kuvan, niin ensimmäinen arvonimitaso on täytetty. Eli voinen siis alkaa keskittymään seuraavan vuoden aikana tuohon ns. AFIAP- tasoon, koska se on vaihtoehtoinen lähtötaso arvonimien keräämiselle. . Uskoisin tuonkin tavoitteen täyttyvän ensikesän loppuun mennessä.