Digitaalinen totuus – Digitaltruth- sivusto
Kuvaan jonkin verran filmille ja siellä joutuu opettelemaan aika paljon asioita. Ja kun kuvaan pääsääntöisesti mv- filmille, niin myös kehitän filmini itse. Mustavalkofilmin kehityksessä voi vaikuttaa yllättävän moneen asiaan: kehitysaika, lämpötila, kehitevalinta ja sen laimennus muokkaavat kuvan kontrastia, sävyjä ja rakeisuutta. Myös filmin liikuttelu kehityksen aikana, push/pull-kehitys ja erilaiset menetelmät kuten ”standi”-kehitys muuttavat kuvan ilmettä hienovaraisesti tai rajusti. Pienilläkin valinnoilla saa hyvin erilaisia tuloksia – juuri siksi mustavalkoinen filmikuvaus on sekä tekninen että luova laji.

Käytännössä meillä on kaksi nopeaa tapaa selvittää millä kehitteellä ja miten filmin voi kehittää. Varma tapa on etsiä filmin ns. data sheet ja katsoa sieltä kehitysohjeet. Esim. Rollei RPX 25– filmille kerrotaan kehitysohjeiksi seuraavaa:
Agitate in the first 60 seconds continuously, then for 5 sec every 30 seconds. Hint: After each tilting rhythm, there should be a short push on the table top. This releases air bubblesadhering to the film.
Ja sitten taulukosta voi katsoa käytettävissä olevan kehitteen sekoitussuhteen ja lämpötilan. Eli valitsemalla vaikka Ilford Ilfosol– kehitteen tietää että kehitysaika 5 minuuttia 1+19 seoksella.
Toinen tapa on käyttää Digitaltruth- sivustoa. Sille on koottu eri filmien ja kehitteiden käytöstä tietoja. Lisäksi sivustolla on kätevä laskin, jolla laskee helpoisti ja varmasti seosuhteet.

Kätevä sivusto ja tuolta saa nopeasti etsittyä ja kehitteille kehitysajat. Eli kun kehittäminen alkaa onnistumaan, niin tuo on hyvä tukisivusto sille millaisilla kehitteillä voi minkäkin filmin kehittää.
Tälläistä kuvaamista tänään, Kari…