Ajatuksia studiomakroista
Kuvasin tuossa muutaman hyönteisen kuvan kotistudiossa. Eli siivosin hiukan pakkasta. Muutama kuva kärpäsistä ja koppakuoriaisista. Katselin, että miten omaa kuvaamista pitäisi kehittää jotta kuvaaminen on kivaa ja nopeampaa kuin nyt.
Oma makrokuvaustudio on oikeastaan rakennettu peilikameran ja salamien ehdoilla. Eli se näkyy kuvausnopeudessa. Salamat vaativat oman aikansa lataantumiseen ja peilikamera taas peilin noston ennen kuvan ottoa. Ja siksi pitkien pinoamissarjojen kuvaaminen on aika hidasta.
Toinen asia on se, että olen aika paljon opetellut tuolla ns. studiolla sitä että minkälaisilla objektiiviyhdistelmillä pääsee minkäkinlaiseen tulokseen. Ja tutkinut millä alueella omat suurennokset usein ovat. Yleensä ne ovat 1-5x suurennosten välillä ja niihin pystyn helpolla käännetyllä 40 millisellä sekä palkeella. Esimerkiksi aloituskuva on kuvattu kyseisellä tavalla.

Kuvailin muutama ilta sitten kokeilumielessä kukkakärpäsen jatkuvalla valolla eli kahdella ledivalaisimella ja tuolla 40 millisellä. Totesin, että jatkuvalla valolla saisin viisinkertaistettua kuvausnopeuden, koska ei tarvitsisi enää varautua salaman lataantumiseen.

Valojen rakentaminen on ollut oma ikuisuusprojekti. En oikein löydä sellaista mallia johon olen tyytyväinen. Viimeiset kuvat on otettu pleksiputken avulla, mutten vieläkään ole tyytyväinen asiaan. Ja surffailen aina väliin etsimässä ideoita hyviksi kotistudiovalaisimiksi. Siis kärpästudion koossa.
Luonnossa kuvaamiseen löytyy paljon erilaisia rakennelmia ja ne ovat ulkoisesti aika samanlaisia eli öttiäistä pitää päästä kuvaamaan oikealta etäisyydeltä ja sitten diffuuserilla sadaan kohtuullisen tasainen valaistus aikaiseksi.
Mutta kotistudiossa haluaisin käyttää enemmän aikaa valaisemiseen, jottei ötököistä tule kuin tuotekuvia tasasisessa varjottomassa valossa. Viimeisin diffuusorirakennelma, johon törmäsin on tuo Beetle Diffuser Twin Light eli siinä kahdella salamalla saa hiukan muotoiltua valoa. Tuon idean avulla koitan kevään kuluessa rakentaa omat kotivalot.
Toinen asia, jota olen pohtinut on tuon Canonin 40/2.8 korvaaminen LAOWA 25mm f/2,8 Ultra Macro 2,5-5X– objektiivilla. Tuo olisi helppo työkalu noille 2.5 -5 x suurennoksille ja sen etuna olisi järkevä työskentelyetäisyys. Silloin jäisi hiukan tilaa rakentaa valotkin asiallisesti eli voisi valaista muutenkin kuin tasaisesti.

Luulen, että aloitan noista valojen kokeilusta, koska siinä ei tule sorruttua asioihin joiden pitkäaikaisesta käytöstä ei ole tietoa. Eli pohdin kuinka rakennan nätit valot tuohon pieneen kärpästudioon ja sitten alan pohtimaan objektiivivaihtoehtoja.
Tälläistä pohtimista tänään, Kari…